Komentarze dzienne

Pierwsza decyzja za nami

Tydzień pełen ważnych wydarzeń makroekonomicznych rozpoczęliśmy umocnieniem dolara. Rosły też amerykańskie indeksy giełdowe, osiągając nowe rekordy. Dane zza oceanu okazały się dość dobre.

Wczorajszy dzień rozpoczęliśmy danymi z Australii, które nie były jednak zbyt optymistyczne. Przyczyniło się to do spadków na dolarze australijskim, potęgowanych perspektywą zbliżającej się decyzji RBA. Z USA tymczasem napłynęły dane dość dobre – indeks PMI dla sektora przemysłowego wzrósł w maju do poziomu 56.4 pkt, a wartość indeksu ISM wzrosła do poziomu 55.4.

Wtorek również rozpoczynamy informacjami z Australii. Sprzedaż detaliczna wzrosła jedynie 0.2%. Natomiast Bank Rezerw Australii pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Nieco optymizmu wniosły dane z Chin, gdzie indeks PMI zbliżył się do bariery „50”, osiągając wartość 49.4 pkt. O 11:00 poznamy dane o bezrobociu w strefie euro, co może mieć wpływ na oczekiwania względem zbliżającego się posiedzenia EBC. Nie można też zapominać o posiedzeniu i decyzji RPP.
Rynek USD/CAD balansuje na krawędzi dwóch linii kanałów wzrostowych. Jest to idealne miejsce do odbicia – być może nawet zbyt dobre, co często przeradza się w pułapkę. Do szczęścia bykom potrzebne jest trwałe pokonanie linii spadkowej na wskaźniku RSI oraz zamknięcie powyżej 1.0950. Możliwa byłaby wtedy próba powrotu na szczyty. Jeśli się to nie uda, to spadki powinny sprowadzić rynek na wysokość 1.05.


Sylwester Majewski

Comments