Komentarze dzienne

Rozczarowanie danymi z USA

Zbliżając się do zakończenia tygodnia, rynkom finansowym nadają ton amerykańskie giełdy. Dolar tymczasem oddał wczoraj zyski z wcześniejszych dni. Publikowane dane zaskoczyły inwestorów.

Czwartek był trzecim z kolei dniem zysków na amerykańskich giełdach. Indeks SP500 trzeci raz z rzędu bił rekordowe poziomy w cenach zamknięcia. Odbicie miało też miejsce na polskim parkiecie. Dolar tymczasem odnotował wczoraj spadki. Inwestorów zaskoczyły słabe dane na temat amerykańskiego PKB. Wynik za Q1 ujawnił spadek w wysokości 1% – większy niż oczekiwano. Tymczasem poprawie uległa sytuacja na rynku pracy i w ubiegłym tygodniu ilość wniosków o zasiłki spadła w USA do 300 000, z odnotowanych wcześniej 327 000.

Piątek przynosi prawdziwy wysyp publikacji makroekonomicznych z całego świata. W godzinach porannych poznamy serię danych o PKB z gospodarek europejskich. Tuż przed 16:00 poznamy wartość indeksu Chicago PMI oraz dane o nastrojach w USA. Ostatni dzień tygodnia zakończą przemówienia szefów lokalnych oddziałów Fed trwające od 18:30 do 23:00.
Od naszej poprzedniej analizy eurodolar pożegnał się ze wsparciem na 1.37. Poziom ten będzie teraz oporem. Natomiast kolejnego wsparcia dla euro trzeba szukać w okolicy poziomu 1.35. Niewykluczone jednak, iż spadki będą mogły sięgnąć wysokości 1.34, gdzie biegnie dolne ograniczenie dużego kanału cenowego skierowanego na północ. RSI potwierdza wyjście rynku z trendu wzrostowego.

Sylwester Majewski

Comments