Komentarze dzienne

Ciężkie dni euro

Przedostatni dzień tygodnia przyniósł nam pierwsze, dynamiczne zmiany na rynku walutowym. Euro mocno traciło od początku dnia, aby odrobić później nieco strat. Spadki zagościły też na giełdach.

Eurodolar rozpoczął dzień wyraźnymi spadkami. Pomagały mu w tym niezbyt dobre dane z Europy(w tym słaby PKB), które zdają się potwierdzać obawy, iż na następnym posiedzeniu EBC podejmie odpowiednie kroki i obniży stopy procentowe. W USA tymczasem odnotowano poprawę – zarówno na rynku pracy(mniej wniosków o zasiłki) jak i w przypadku indeksu NY Empire State. Gorzej wypadły jednak dane o produkcji – spadek o 0.6%, podczas gdy oczekiwano wzrostu o 0.1%.

Danymi o produkcji rozpoczynamy też dzisiejszy dzień. W Japonii odnotowano kolejną poprawę – produkcja przemysłowa wzrosła o 7.4%, przy oczekiwaniach rzędu 7%. Reszta dnia będzie raczej dość luźna pod względem ilości publikacji makroekonomicznych. Tuż przed 16:00 poznamy wartość indeksu Uniwersytetu Michigan, obrazującego nastroje w USA.Do ważnego miejsca zbliża się rynek EUR/JPY. W okolicach poziomu 138.50 znajduje się ważne wsparcie, a niżej na 137.80 biegnie linia wzrostowa, krzyżując się ze środkową linią kanału spadkowego. To idealne miejsce do odbicia w górę. Jeśli jednak poziomy te nie utrzymają się, to przy dynamicznym spadku będą mogły stanowić opór, dla powracającego w górę rynku. Jest więc co obserwować. Wskaźnik RSI daje przewagę niedźwiedziom.

Sylwester Majewski

Comments