Komentarze dzienne

Ucieczka z Krymu

Wzrost niepokoju wokół sytuacji na Ukrainie narasta. Napięcia przenoszą się na rynki, z których najbardziej ucierpiały wczoraj parkiety giełdowe. Euro umacniało się, a dolar tradycyjnie w takiej sytuacji tracił.

Im bliżej niedzielnego referendum na Krymie, tym inwestorzy stają się coraz bardziej nerwowi. Wczoraj ponownie traciły rosyjskie indeksy giełdowe, pokonując nawet minima z okresu inwazji na Krym. Jeśli nie pojawi się żadna, pozytywna informacja, to piątek może być dniem kolejnej fali wyprzedaży – ciężko zostawać na weekend z otwartymi pozycjami. Rosną też obawy związane ze stanem chińskiej gospodarki – ostatnie dane nie napawają optymizmem.

W cieniu wszystkich tych obaw pojawiać się będą dziś pojedyncze dane makroekonomiczne. O 10:30 poznamy bilans handlu zagranicznego Wielkiej Brytanii. Wysokość inflacji producenckiej w USA poznamy natomiast o 14:30. Serię danych zakończy przed 15:00 publikacja indeksu Uniwersytetu Michigan, mierzącego nastroje wśród amerykańskich konsumentów. Kluczowe będzie chyba jednak zbliżające się niedzielne referendum na Krymie, gdyż zarówno USA jak i EU oznajmiły, iż nie uznają jego ważności, nakładając sankcje na Rosję.

Jakby z dala od tych wydarzeń rynek złota próbuje przedłużyć trend wzrostowy. Aktualnie znajdujemy się nad oporem przy 1360. Utrzymanie się nad tą barierą umożliwi atak na poziom 1425, gdzie znajduje się kolejny opór. Biegnie tam też linia kanału wzrostowego, czyniąc to miejsce idealnym punktem do zatrzymania impulsu wzrostowego. Spadek poniżej 1310 zakończy szanse na dalsze wzrosty w perspektywie kilku tygodni.

Sylwester Majewski

Comments