Komentarze dzienne

Dolar próbuje ucieczki od wsparcia

Środa upłynęła pod znakiem kontynuacji umacniania się dolara. Traciły zatem zarówno euro jak i dolar australijski. Dobre dane z USA oraz lepsze od prognoz wyniki spółek pomogły wywindować indeks SP500 do rekordowo wysokich poziomów.

Uczestników rynku ucieszyły wczorajsze wyniki Bank of America. Zarówno przychód jak i zysk na akcję okazały się wyższe od prognoz. Inwestorzy odczytali wyniki banku jako potwierdzenie poprawiającej się sytuacji gospodarczej w USA. W podobnym tonie pobrzmiewały główne tezy zawarte w opublikowanej wczoraj „Beżowej księdze”, gdzie Fed ocenił perspektywy gospodarcze jako pozytywne. Również i wyższa od prognoz inflacja PPI(0.3%) odczytana została jako pozytywny sygnał.

Dane o inflacji pojawią się również i dziś – jednak publikacje dotyczyć będą europejskiego rynku. Zza oceanu dotrą do nas informacje o ilości nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. Natomiast około godziny 17:10 przemawiać powinien Ben Bernanke, podczas spotkania Brookings Institution w Waszyngtonie.

Po krótkim pobycie poniżej poziomu 3.0, rynek USD/PLN powrócił ponad barierę przy 3.05. Jest to optymistyczny dla byków znak, gdyż spadki zostały odrzucone – przynajmniej na razie. Do pełni szczęścia posiadaczom dolarów potrzebne jest przebicie 3.15, co wcale nie wydaje się niewykonalne. Pokonanie 3.09 pozwoli już jednak na załapanie oddechu. Problemy z przełamaniem tej bariery szybko przemienić się mogą w przewagę niedźwiedzi i kolejny atak na poziom 3.0. Wskaźnik RSI zachowuje się w sposób typowy dla trendu bocznego.

Sylwester Majewski

Comments