Komentarze dzienne

Wielkie rozczarowanie

Długo oczekiwane piątkowe publikacje przyniosły duże zmiany na rynku walutowym. Na słabych danych z USA najbardziej ucierpiał dolara amerykański, względem którego umocniły się główne waluty ale też i złoto.

Przez cały ubiegły tydzień inwestorzy przygotowywali się do publikacji Nonfarm Payrolls, zapowiedzianej na piątek. Tak więc większość z ukazujących się w tym okresie danych nie robiła na rynku żadnego wrażenia – może z wyjątkiem raportu ADP, prognozującego spory przyrost nowych miejsc pracy. Tym większe wrażenie zrobiła na inwestorach właściwa publikacja Nonfarm Payrolls, mająca zupełnie inny wydźwięk. Wzrost na poziomie 77 000, przy prognozach rzędu 199 000, był totalną katastrofą. Reakcją rynku była błyskawiczna wyprzedaż dolara, totalnie zmieniająca kilkudniowy obraz sytuacji na wykresach.

Gorsze dane z USA rzucają po raz kolejny cień wątpliwości na kierunek dalszej polityki Fed. Choć za tak słaby wynik odpowiedzialna była głównie chodna pogoda, tym bardziej kolejne dane makro będą bacznie śledzone. Nie wydarzy się to jednak dziś, gdyż nie będzie znaczących publikacji. Jutro natomiast czeka rynki seria wiadomości dotyczących inflacji CPI.

Ostatnie dwa dni to spora przecena na rynku USD/JPY. Jak widzimy na wykresie, wskaźnik RSI sugerował taki rozwój wypadków już od kilku dni, wyłamując się z trendu wzrostowego. Dolar oddalając się od poziomu 105.00 zmierza teraz w kierunku bariery popytowej na 102(i tuż poniżej). To tam znajduje się teraz pierwsze wsparcie. Trzeba jednak pamiętać, iż ważniejszą barierę mamy dopiero na 97.50, skąd rynek rozpoczął dotychczasowy impuls wzrostowy.

Sylwester Majewski

Comments