Komentarze dzienne

W nowy rok z danymi PMI

Czwartkowy poranek przynosi nam osłabienie na rynku EUR/USD. Równocześnie, od wzrostów rozpoczyna handel rynek złota. Opublikowane dane dla chińskiej gospodarki zaskoczyły nieco inwestorów.

Nowy rok rozpoczynamy od umocnienia dolara na większości głównych par. Traci więc euro jak też dolar australijski. Dane PMI dla chińskiego przemysłu rozczarowały inwestorów, oczekujących widocznej poprawy. Odczyty były tylko nieco gorsze od prognoz. Na całym zamieszaniu zyskuje rynek metali. Cena srebra rośnie w godzinach porannych o ponad 2.5%, a złota ponad 1.5%. Rynki w Japonii były dziś zamknięte.

Dzisiejszy dzień pełen jest publikacji indeksów PMI. Za sobą mamy dane nie tylko z Chin, ale też i z Polski, gdzie indeks PMI dla sektora przemysłowego spadł do poziomu 53.2, przy prognozach rzędu 54.9. Przed nami kolejne, analogiczne publikacje dla Niemiec, strefy euro oraz USA. Zza oceanu napłyną też dane dotyczące indeksu ISM – o godzinie 16:00.

Pokaźne wzrosty na rynku srebra nie zmieniają jeszcze ogólnego obrazu sytuacji na wykresie dziennym. Rynek próbuje pokonać opór, zlokalizowany na 20.50. Jego przełamanie otworzy drogę na 22.50, gdzie znajduje się kolejna bariera podażowa. Wskaźnik RSI pokonał już linię trendu spadkowego, jednak ciągle jest poniżej poziomu 50. Wyraźne pokonanie tej bariery poprawi sytuację grających na zwyżkę. Wsparcie mamy na wysokości 19 oraz 18.25.

Sylwester Majewski

Comments