Komentarze dzienne

Fed umacnia dolara – na krótko

Jednak stało się – Fed podjął decyzję o zwijaniu programu skupu obligacji. Dolar po początkowych spadkach poszybował w górę. Zyskiwały też giełdy amerykańskie, notując nowe rekordy.

Dokładnie wczoraj rano napisałem w komentarzu, iż według większości analityków ograniczenie skupu w tym miesiącu jest wykluczone. Byłem właśnie świeżo po lekturze renomowanych portali zagranicznych. Jak widać, tego typu opinie są niewiele warte i najważniejszy jest zawsze rynek oraz cena. Fed obciął wartość programu skupu obligacji(QE3) do $75mld miesięcznie, czyli o $10mld. Potwierdził tym samym, iż sytuacja gospodarcza poprawia się. To wystarczyło inwestorom do zakupów akcji oraz dolara, którego wartość nie będzie teraz już tak rozmywana przez Fed jak dotychczas.

Tym samym na sile traciło wczoraj euro. Podobnie było z rynkiem złota. Umocnieniu uległ natomiast rynek ropy. Reakcja na rynku złotówki była znikoma. Dziś już nie widać na rynku wczorajszego entuzjazmu, ale to może być przysłowiowa cisza przed burzą. O godzinie 14:30 poznamy kolejne dane z USA – tym razem z rynku pracy, a dokładnie ilość wniosków o zasiłki dla bezrobotnych.

Na wykresie dziennym USD/CHF widać, iż wczorajsze wzrosty w żaden sposób nie zmieniają jeszcze negatywnego obrazu dolara. Do tego potrzebne jest choćby pokonanie poziomu 0.90. Jednak już na 0.9160-0.9180 mamy obszar oporu – więc dopiero pokonanie 0.92 można odczytywać jako zachwianie dominacji niedźwiedzi. Do tego czasu wszelki wzrosty należy uznać za przerwę w spadkach.

Sylwester Majewski

 

Comments