Komentarze dzienne

Cisza po burzy

Niewielkie zmiany na rynku walutowym oraz nieco więcej ruchu na rynkach towarowych. Tak w skrócie wyglądał wczorajszy dzień. Tracił rynek ropy, podczas gdy umocnieniu uległy rynki metali.

Po tak zmiennym okresie handlu, z jakim mieliśmy do czynienia w ubiegłym tygodniu na rynku forex, wczorajszy dzień skazany był na marazm. Zazwyczaj tak dynamiczne zmiany wymagają czasu, potrzebnego do zajęcia nowych pozycji, „przeczyszczonych” dynamicznymi zmianami z poprzednich dni. Publikowane informacje ze strefy euro i samych Niemiec nie zachwyciły – index Sentix(EU) i produkcja przemysłowa(DE) były poniżej oczekiwań analityków. W USA nie publikowano ważnych danych, jednak James Bullard, szef Fed z St. Louis, przyznał, iż prawdopodobieństwo cięcia QE3 wzrasta. Przypomnijmy – w przyszłym tygodniu mamy posiedzenie Fed.

Wtorkową sesję rozpoczynamy serią danych z Chin. Dowiadujemy się z nich, iż choć produkcja przemysłowa nieznacznie spadła, to jednak wzrostowi uległa sprzedaż detaliczna – do 13.7%, z 13.3%. Reszta dzisiejszego dnia będzie wolna od znaczących publikacji. Na godzinę 13:00 zaplanowano natomiast wystąpienie szefa EBC, Mario Draghiego, na co warto zwrócić uwagę.

Po dynamicznych wzrostach z października, rynek USD/JPY uległ zawiedzeniu, w pobliżu oporu na 103.50. Wskaźnik RSI znajduje się w obszarze wykupienia, więc jeśli nie nastąpią szybko wzrosty, to rynek może osunąć się pod własnym ciężarem. Wsparcia mamy na 101.50, 100 oraz na 97.

Sylwester Majewski

Comments