Komentarze dzienne

Spokojny początek tygodnia

Poniedziałki są zazwyczaj sesjami spokojnymi na rynkach walutowych. Pod względem zmienności wyróżniały się wczoraj jedynie rynki metali, które wyraźnie traciły na wartości. Wzrosty odnotowano natomiast na giełdzie w Polsce.

Spokojnej atmosferze sprzyjał brak istotnych publikacji makroekonomicznych, mogących zachwiać rynkami. Uczestnicy rynku myślami są już przy środowym raporcie z ostatniego posiedzenia Fed. Tymczasem z opublikowanej wczoraj ankiety Reutersa dowiedzieć się mogliśmy, iż według 18 z 21 ankietowanych EBC nie obniży obniży stopy depozytowej, sprowadzając ją do poziomu ujemnego. Można więc zakładać, iż cała uwaga rynku przeniesie się teraz w związku z tym na Fed.

Zanim jednak do tego dojdzie, czeka nas dziś jeszcze istotna publikacja ze strefy euro. O godzinie 11:00 poznamy wartość indeksu ZEW, dla niemieckiej gospodarki. Indeks ZEW obrazuje nastroje, wyrażane przez profesjonalistów rynku finansowego. W Niemczech, we Frankfurcie, odbywa się też konferencja ekonomiczna, gdzie przemawiać będzie kilku przedstawicieli EBC – warto więc uważać na pojawiające się komentarze.

Wspomniane spadki na rynkach metali nie zrobiły większego wrażenia w przypadku srebra. Jak widzimy na wykresie, cena srebra spokojnie spada w kierunku wsparcia zlokalizowanego między poziomami 18.0-19.50. Tutaj można spodziewać się jakiejś reakcji popytowej. Rynek ciągle jest jednak w trendzie spadkowym i walczy jedynie o trwałe ugruntowanie bocznej konsolidacji. Wskaźnik RSI potwierdza przewagę grających na spadki. Opór mamy przy poziomie 23.

Sylwester Majewski

Comments