Komentarze dzienne

Nowa prezes ożywia rynki

Środa okazała się burzliwym dniem na rynkach walutowych. Większość głównych par doświadczyła wczoraj pokaźnych zmian w ciągu dnia, co być może nie było jednak aż tak dobrze widoczne w cenach zamknięcia.

Zawirowania na rynkach zaczęły się wczoraj od słów Petera Praeta – członka zarządu EBC. Jego zdaniem Europejski Bank Centralny może skupować aktywa jak inne banki centralne lub wprowadzić ujemną stopę procentową, aby umożliwić inflacji osiągnięcie założonego poziomu. Wypowiedź ta przyczyniła się do mocnego osłabienia euro względem dolara. Trend ten został jednak później odwrócony i euro do końca dnia zyskiwało względem USD, pokonując ceny otwarcia. Do tych ruchów przyczyniła się nowa prezes Fed, Janet Yellen sugerując, iż luźna polityka Rezerwy Federalnej utrzyma się jeszcze przez jakiś czas.

W czwartek inwestorom towarzyszyć będą przez cały dzień publikacje makroekonomiczne. Prawdziwy ich wysyp dotyczyć będzie PKB – przynajmniej siedem państw publikuje dziś tego typu dane. Wyniki z Japonii, Niemiec i Francji mamy już za sobą. W ciągu dnia spodziewać się też można kolejnych wystąpień przedstawicieli banków centralnych. Prezes Fed, Janet Yellen, będzie też zeznawać przed senatem.

Rynek ropy definitywnie wyłamał się pod koniec października z trendu wzrostowego. Widać to doskonale również na wskaźniku RSI, podążającym na południe w wyraźnym trendzie. Dopóki ten trend na RSI nie zostanie przełamany, szanse na wzrostowe odbicie są nikłe. Można oczekiwać, iż ceny ropy spadną najpierw przynajmniej do poziomu 90 gdzie mamy ważne wsparcie – zahaczyć też mogą nawet o poziom 87, gdzie biegnie dolne ograniczenie kanału cenowego. Przewaga jest po stronie niedźwiedzi.

Sylwester Majewski

Comments