Komentarze dzienne

Podsycane spekulacje

Wtorek w przypadku większości głównych par walutowych był dniem stabilizacji. Eurodolar ślizgał się tuż przy poziomie dna, osiągniętym dzień wcześniej. Mieszane nastroje zagościły na amerykańskich parkietach, a w Polsce giełda traciła wyraźnie.

W podsycaniu spekulacji dotyczących możliwej obniżki stóp procentowych w strefie euro, pomogły wczorajsze dane makroekonomiczne. Inflacja w cenach producentów okazała się wczoraj niższa od prognoz. Dodatkowo Komisja Europejska oznajmiła, iż gospodarka strefy euro będzie w przyszłym roku rozwijać się gorzej niż oczekiwano – PKB wyniesie 1.1% wobec prognozowanych wcześniej 1.2%. Kondycja eurolandu może więc wymagać dodatkowej stymulacji ze strony Europejskiego Banku Centralnego.

W świetle gorszych informacji z Europy wyjątkowo korzystnie wypadły dane dotyczące sektora usługowego w USA – indeks ISM wzrósł do poziomu 55.4, a indeks aktywności biznesowej wzrósł aż do 59.7. pkt. Dziś kolejne publikacje – tym razem indeksów PMI. Poznamy też dane o zamówieniach z Niemiec, a w Polsce zakończy się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

W ostatnich dniach euro szczególnie mocno osłabiło się względem funta brytyjskiego. Na wykresie pary EUR/GBP widzimy, iż rynek nie dotarł nawet do oporu nad poziomem 0.86 i odbił się wcześniej od górnej linii kanału spadkowego. Zatem ponownie walczymy o wsparcie na 0.84. Jeśli obrona nie powiedzie się, spadki mogą sięgnąć poziomu 0.82. Wskaźnik RSI daje większą przewagę niedźwiedziom, choć charakter jego wahań typowy jest raczej dla trendu bocznego, co mogłoby sugerować istnienie szansy na odbicie.

Sylwester Majewski

Comments