Komentarze dzienne

Niewykorzystana szansa

Poniedziałek przyniósł niewielkie zmiany na rynkach walutowych. Euro odnalazło wczoraj dno na wykresie, podczas gdy dolar australijski systematycznie umacniał się względem USD. Na sile zyskiwały parkiety giełdowe.

Tydzień zapewne nie mógł rozpocząć się gwałtownie, bowiem poniedziałek był dniem świątecznym w Japonii, która zazwyczaj prowadzi niedzielny handel zaraz po Australii. Dziś sytuacja jest już inna, a w samej Australii zakończyło się posiedzenie RBA. Główna stopa procentowa została utrzymana na rekordowo niskim poziomie 2.5%. Decyzja banku wywołała realizację wczorajszych zysków na dolarze australijskim.

Jeśli chodzi o posiedzenia banków centralnych, to oczywiście najważniejsza będzie czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego. Coraz częściej spekuluje się o możliwej obniżce stóp procentowych. Już dziś tymczasem rozpoczęcie posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej oraz dane o inflacji w strefie euro i publikacja indeksu ISM z USA. W przypadku RPP nie oczekuje się zmian w polityce monetarnej Polski.

Na rynku ropy nie wykorzystano szansy na odbicie, jaka pojawiła się pod koniec października. Cena ropy opuściła więc kanał wzrostowy i testuje teraz wsparcie na 94. Kolejne wsparcie znajduje się wokół poziomu 90. Możliwe jest korekcyjne odbicie, które natrafiłoby na pierwszy opór już przy 98. Wskaźnik RSI znajduje się w wyraźnym trendzie spadkowym, nie dając szans na jego zakończenie.

Sylwester Majewski

Comments