Komentarze dzienne

Saga budżetowa – odcinek przedostatni?

W cieniu negocjacji budżetowych rynki stają się coraz bardziej nerwowe. Wtorek przyniósł osłabienie się dolara oraz amerykańskich giełd. Spadały też ceny ropy. Opublikowane dane nie zachwyciły inwestorów.

Media od wielu dni ekscytują się sytuacją wokół amerykańskich negocjacji – dla wielu uczestników rynku jest to już męczące i część z nich czeka do 17 października, licząc na jakiekolwiek rozwiązanie i zakończenie obecnej sytuacji. A przecież cały czas mają też miejsce regularne wydarzenia makroekonomiczne. Inflacja konsumencka nieznacznie wzrosła w Wielkiej Brytanii, podczas gdy niemiecki indeks ZEW odnotował nieoczekiwany wzrost do poziomu 52.8. W świetle tych publikacji słabo wypadł amerykański indeks NY Empire State, osiągając wartość jedynie 1.52 pkt., przy oczekiwaniach rzędu 7 pkt.

Znaczących publikacji makroekonomicznych będzie dziś już niewiele. Natomiast istotna będzie z pewnością publikacja „Beżowej księgi”, czyli raportu z ostatniego posiedzenia Fed. Oprócz tego będziemy mieć kilka raportów finansowych z amerykańskich spółek oraz dane o inflacji i zatrudnieniu w Polsce.

Jak widzimy na wykresie USD/CHF, sytuacja dolara wciąż nie jest dobra. Wczorajsza próba pokonania pierwszego oporu zakończyła się porażką i powstała świeca z długim, negatywnym cieniem. Dolar ma przed sobą jeszcze dwa opory – w okolicy 0.9250 oraz na 0.94. Wsparciem pozostaje cały obszar 0.8950-0.9030. Wskaźnik RSI zbliża się do linii trendu spadkowego, co sygnalizuje możliwość odbicia w dół i dalsze spadki.

Sylwester Majewski

Comments