Komentarze dzienne

Optymizm w USA

Przy ubogim kalendarzu makroekonomicznym, rynki walutowe poruszały się w poniedziałek w wąskim przedziale cen. Wyczuwalny jednak był negatywny sentyment względem dolara. Ponownie rosły giełdy w USA.

Pozytywna atmosfera na rynakch akcji wspomagana była od rana wynikiem wyborów w Japonii. Umocnienie władzy Shinzo Abe utrwaliło przekonanie, iż politycy zrobią wszystko, aby rozruszać gospodarkę Japonii, która ciągle jest trzecią z największych na świecie. Publikowane wyniki spółek miały mieszany charakter, przy czym w przypadku McDonalda były rozczarowaniem. Po raz kolejny mocno prezentował się natomiast polski złoty.

Dziś podjęte zostaną decyzje dwóch banków centralnych – Węgier i Turcji. Kalendarz wydarzeń makroekonomicznych będzie dziś równie ubogi jak wczoraj. Na uwagę zasługiwać może Indeks Fed z Richmond, publikowany o godzinie 16:00. Inwestorzy nie zwracają teraz jednak aż tak dużej uwagi na dane – mimo to optymizm powinien nadal napędzać giełdy w USA.

Na wykresie GBP/USD widzimy, iż funtowi udało się pokonać opór na 1.53. Dominacja niedźwiedzi została więc naruszona. Oczywiście pod warunkiem, iż wczorajszy ruch nie był pułapką i nie nastąpi odwrót. Jest taka możliwość, gdyż rynek znalazł się tuż na linii kanału spadkowego. Kolejny opór znajduje się w okolicy 1.55, gdzie biegnie też linia trendu spadkowego. Wsparcie natomiast nad 1.50. Wskaźnik RSI zachowuje się w sposób typowy dla rozchwianego trendu bocznego.

Sylwester Majewski

Comments