Komentarze dzienne

Eurodolar testuje horyzont

W spokojnej atmosferze toczyła się w poniedziałek rzeczywistość rynkowa. Ślad po piątkowych zawirowaniach zaginął. Dolar na koniec dnia ostatecznie stracił nieznacznie na wartości. Niewielkie zyski odnotowały światowe giełdy.

Tydzień rozpoczął się od nie najlepszych danych ze strefy euro. Index Sentix, mierzący nastroje, odnotował spadek do poziomu -12.6 pkt. Prognozy oczekiwały spadku jedynie do -9.3. Tymczasem produkcja przemysłowa w Niemczech spadła o 1%. Tutaj oczekiwania rynku były również wyższe i oscylowały wokół -0.5%. Jak na razie gospodarka amerykańska prezentuje się więc lepiej niż rynki europejskie. Myśl ta znowu prowadzi nas do kwestii Fed i różnej polityki, jaka zapewne czeka USA i Unię.

Alcoa rozpoczęła sezon wyników na WallStreet, odnotowując zysk większy od prognoz. W Chinach tymczasem odnotowano dziś wyższą od oczekiwań inflację CPI – 2.7% w zestawieniu z 2.1% osiągniętymi miesiąc wcześniej. Oprócz tego mamy dziś o 10:30 dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, więc ostrożność powinni zachować inwestorzy z rynku funta.

Tymczasem na rynku eurodolara ponownie mamy test wsparcia na 1.28. Ta bariera chroniła przed spadkami już cztery razy w ciągu ostatniego roku. Czy tym razem ponownie będzie odbicie i powrót ponad 1.30? Nieco niżej znajduje się chyba kluczowe wsparcie na 1.2650. Pokonanie tej wysokości oznaczać powinno wejście euro w trend spadkowy. Jedno jest pewne – na wykresie mamy niemal od roku trend boczny. Wyjście z niego powinno dać ruch o porównywalnym okresie trwania.

Sylwester Majewski

 

Comments