Komentarze dzienne

Cena ropy przy szczytach

Na dzień przed zakończeniem posiedzenia Fed, wśród inwestorów przeważała opinia, iż ogłoszenie „wygaszania” programu QE3 nie będzie miało miejsca. Amerykańskie giełdy zyskiwały więc, podczas gdy główne pary walutowe pozostały blisko poniedziałkowych zamknięć.

Powszechna opinia była wczoraj taka, iż Fed nie ograniczy programu QE3, a nawet jeśli wspomni o jego ograniczeniu, nie oznacza to przecież jego fizycznego zakończenia. Miejsca do dalszych wzrostów na giełdach jest więc wiele. Tyle wczorajszych głosów – dziś może być już zupełnie inaczej, a słowa Bernanke mogą być różnie rozumiane. Jak zwykle w przypadku ważnych wydarzeń, wskazane jest obserwowanie rynku z boku, do momentu wyłonienia się consensusu.

Indeks ZEW osiągnął wczoraj wynik lepszy od prognoz, wskazując na poprawę nastrojów w Niemczech. Dziś oprócz wieczornych komentarzy ze strony Fed, możemy też liczyć na wystąpienia szefa Banku Anglii oraz Banku Kanady. Z Polski napłyną natomiast istotne dane o produkcji przemysłowej oraz o cenach produkcji.

Małymi kroczkami cena ropy zbliża się do szczytów z września 2012. Rynek pokonał już górną linię kanału spadkowego(zielona linia na wykresie) i ocierając się wzdłuż środkowej linii kanału wzrostowego, zbliża się do psychologicznego poziomu na wysokości 100. Wskaźnik RSI potwierdza wzrosty, choć ma niewiele miejsca do ich kontynuowania. Wsparcie będzie czekać w obszarze 97-96, a następnie 94 i 92. Opór to naturalnie 100, a później okolice 106.

Sylwester Majewski

Comments