Komentarze dzienne

Echa wtorkowego posiedzenia

Pomimo braku znaczących publikacji w tym tygodniu, rynki nie pozostawały we wtorek bierne. Na sile tracił zarówno dolar jak też giełdy papierów wartościowych. Największym beneficjentem był jednak jen japoński.

Brak działań ze strony Banku Japonii, na kończącym się wczoraj posiedzeniu, zrodził wśród inwestorów obawy o to, iż pozostałe banki centralne również nie będą skłonne do dalszego pompowania pieniądza do systemu. Jen japoński umacniał się więc wczoraj przez cały dzień, zyskując do euro 2.5% oraz niemal 3% do dolara amerykańskiego. Indeks SP500 stracił na zamknięciu ponad 1%. Od spadków rozpoczął też dzisiejszą sesję indeks największych japońskich spółek Nikkei.

Jak już wspominałem, obecny tydzień nie będzie obfitował w znaczące publikacje makroekonomiczne. Dziś o 10:30 warto jednak mieć na uwadze funta brytyjskiego, gdyż o tej godzinie poznamy dane z tamtejszego rynku pracy. Niedługo potem dotrą dane dotyczące produkcji przemysłowej w strefie euro. W godzinach wieczornych ogłoszona zostanie natomiast decyzja RBNZ w sprawie stóp procentowych w Nowej Zelandii.

Dolar nowozelandzki, czyli popularny kiwi, znajduje się od maja w wyraźnym trendzie spadkowym względem USD. W przedziale 0.78-0.80 znajduje się obszar wsparcia z lipca ubiegłego roku. Kluczowe wsparcie mamy jednak dopiero na 0.75 więc jest wielce możliwe, iż trend spadkowy nie dobiegł końca. Do jego zakończenia potrzebne będzie zamknięcie ponad 0.83, tymczasem już w obszarze 0.80-0.81 mamy opór oraz opadającą linię trendu spadkowego. Wszelkie niepowodzenia strony popytowej na tych wysokościach, będą zapewne okazją do otwierania pozycji krótkich na tej parze.

Sylwester Majewski

Comments