Komentarze dzienne

Rynek srebra szuka dna

Poniedziałek przyniósł uspokojenie na rynkach. Zmiany notowań nie były zbyt duże. Na dzień przed zakończeniem posiedzenia Banku Japonii na sile wyraźnie tracił jen. Zmiana ratingu dla USA wywołała chwilowe umocnienie dolara.

Agencja Standard & Poor podwyższyła perspektywę ratingu USA do „stabilna” z „negatywnej”. Informacja ta przyczyniła się do umocnienia dolara, które jednak nie trwało długo. Już od godziny 17:00 amerykańska waluta oddawała swoje wcześniejsze zyski. Na koniec dnia eurodolar zyskiwał jedynie 0.3% względem piątkowego zamknięcia. Zmiana ratingu odbiła się natomiast trwalej na niższych cenach obligacji.

Zakończone posiedzenie Banku Japonii nie przyniosło żadnych zmian w parametrach polityki monetarnej kraju kwitnącej wiśni. Spotkało się to z rozczarowaniem rynków, które są zaniepokojone wzrostem zmienności – szczególnie na rynku obligacji – jaki ma miejsce od ostatniej decyzji BoJ. Analizowany wczoraj jen zareagował wzrostami. Reszta dzisiejszego dnia będzie wolna od znaczących publikacji makroekonomicznych.

Na rynku metali pojawiły się w ostatnich dniach spadki. Srebro – podobnie jak złoto, choć z gorszej pozycji – próbuje bronić tegorocznych minimów, aby zbudować bazę do większego odbicia. Praktycznie cały obszar od 21 do 22 stanowi teraz wsparcie. Zejście poniżej może skutkować dalszą wyprzedażą. Ograniczeniem takich spadków mogłaby być dopiero dolna linia kanału spadkowego, która biegnie już teraz poniżej poziomu 19. Do oddalenia wizji szybkich spadków potrzebne jest pokonanie wysokości 23.50. Jednak dopiero przebicie ponad 25.00 pozwoli myśleć o odzyskaniu wpływów przez grających na zwyżkę.

Sylwester Majewski

Comments