Komentarze dzienne

Poszukiwania nowego rytmu

Przez ostatnie dni inwestorzy żyli tylko jednym pytaniem – kiedy Fed zakończy program QE3. Piątkowe dane nieco wygasiły obawy o jego szybkie zakończenie. Zyskały giełdy w USA. Mocno traciły rynki metali, a zyskał polski złoty.

W przypadku naszego rodzimego rynku doszło do interwencji NBP, który w godzinach popołudniowych dokonał sprzedaży walut obcych, kupując złotówkę. To pozwoliło odrobić nieco strat z ostatnich dni. W USA wydarzeniem dnia była natomiast publikacja z rynku pracy. Ilość nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wzrosła o 175 000, co było wynikiem nieco lepszym od średnich oczekiwań. Nie wystarczyło to jednak do przekonania inwestorów, iż gospodarka zdecydowanie odbija. Na dodatek stopa bezrobocia wzrosła do poziomu 7.6%.

Dziś w nocy napłynęły natomiast dobre dane z Japonii. Zanualizowany PKB za Q1 wyniósł 4.1%, czyli o 0.6% lepiej od prognoz. Z pozostałych publikacji warto zwrócić uwagę na odczyt indeksu Sentix dla strefy euro, o godzinie 10:30. Po tygodniu posiedzeń banków centralnych i po wyczekiwanych danych z USA, rynki będą musiały znaleźć w najbliższych dniach swój własny, nowy rytm.

Sprawdziły się moje obawy co do rynku USD/JPY. Poziom wsparcia wyglądał na zbyt oczywisty, aby mógł zrodzić odbicie. Dolar osunął się więc niżej, osiągając nawet wysokość 95. Świeca z długim dolnym cieniem wskazuje, iż w tym obszarze istnieje popyt. Nie można jednak wykluczyć dalszych spadków. Idealnym miejscem do ich zatrzymania będzie hipotetyczna linia kanału wzrostowego, która biegnie teraz na wysokości 93.50. Opór mamy na 100 oraz 102.50-103.

Sylwester Majewski

Comments