Komentarze dzienne

Eurodolar czeka na dane

Za nami posiedzenie dwóch, europejskich banków centralnych. Komentarz ze strony EBC wpłynął na umocnienie euro. Za oceanem tymczasem coraz większe obawy o słabsze dane. Tym samym zyskiwały amerykańskie giełdy i tracił dolar.

Zarówno posiedzenie Banku Anglii jak też Europejskiego Banku Centralnego, zakończyły się bez zmian wysokości stóp procentowych. Z komentarza Mario Draghiego można było się dowiedzieć, iż EBC jest gotowy do wprowadzenia ujemnej stopy procentowej, lecz nie widzi takiej potrzeby. Euro zareagowało na te słowa umocnieniem. Równocześnie tracił dolar amerykański-inwestorzy boją się, iż dzisiejsze dane Nonfarm Payrolls nie pokażą poprawy na rynku pracy. Tym samym, program QE3 będzie przez jakiś czas nadal obecny, co wpływa pozytywnie na rynki akcji w USA.

Prognozy oczekują, iż ilość nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, wzrosła w maju o 170 000. Wynik niższy od prognoz osłabi dolara. Dużo lepsze dane wpłyną zapewne na spadki na amerykańskich giełdach. Stopa procentowa powinna natomiast utrzymać się na poziomie 7.5%. Dane poznamy o 14:30.

Do wybicia doszło wczoraj na wykresie EUR/USD. Rynek pokonał szczyt na wysokości 1.3250 i próbuje teraz utrzymać się na tym poziomie. Jeśli w ciągu kilku dni za tym wybiciem nie pójdzie dalszy ruch, to inwestorzy będą mieli prawo do obaw, iż była to tylko pułapka. Na dalsze wzrosty wskazuje choćby RSI, który to pokonał linię trendu spadkowego. Przed bykami jednak duży obszar oporu – praktycznie aż do poziomu 1.35. Ruch musiałby być najlepiej bardzo szybki. Wiele wyjaśni zapewne dzisiejsza publikacja Nonfarm Payrolls. Wsparcie mamy na wysokości 1.3150.

Sylwester Majewski

Comments