Komentarze dzienne

Spokojnie przed decyzjami banków

Amerykańskie indeksy giełdowe odnotowały wczoraj spadki. Słabsze dane zza oceanu zmusiły inwestorów do poszukiwania bezpieczniejszych zysków. Eurodolar trzymał się przez cały dzień poziomów zamknięcia. W Polsce obniżono stopy procentowe.

Rodzimy rynek żył kończącym się wczoraj posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej. Obniżka stóp procentowych była w cenach, gdyż złoty ulegał osłabieniu już od wielu dni. Co ciekawe, dziś złoty dalej tracił. Być może więc rynek zakłada, iż kolejna obniżka i rychłe sprowadzenie oprocentowania do poziomu 2.5% jest jak najbardziej prawdopodobne.

Za oceanem raport ADP wskazał na wzrost ilości nowych miejsc pracy o 135 000. Choć jest to wynik lepszy niż miesiąc temu, to jednak poniżej oczekiwań. Rodzi to obawy co do piątkowego odczytu Nonfram Payrolls. Dziś jednak uwaga inwestorów skupiona będzie na innych wydarzeniach – o 13:00 mamy posiedzenie Banku Anglii, a czterdzieści pięć minut później poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego.

Na kilka godzin przed decyzją Banku Anglii, rynek GBP/USD zmierza ku poziomowi 1.55. Tuż powyżej znajdują się szczyty z początku maja i ten obszar – łącznie z przełamaną linią mniejszego trendu wzrostowego – będzie stanowił opór. Rynek wygląda na rozchwiany w sposób typowy dla bocznych konsolidacji, dlatego niewykluczone jest, iż po jakimś czasie funt zejdzie w okolice 1.50-1.52. Wskaźnik RSI i MACD zachowują się jak w typowym trendzie bocznym.

Sylwester Majewski

Comments