Komentarze dzienne

Tydzień zaczyna się dziś

Wczorajszym dniem rozpoczęliśmy serię posiedzeń banków centralnych. Zaczęło się od Australii. Tamtejszy dolar przez cały dzień tracił na wartości. Na rodzimym rynku traciła złotówka i zyskiwała giełda w Warszawie.

Po ogłoszeniu decyzji RBA zgodnej z oczekiwaniami, całe poniedziałkowe zyski AUD zostały we wtorek anulowane. Pozostałe główne pary poruszały się w wąskim przedziale cen. Rynki pomału przygotowują się do czwartkowego posiedzenia EBC oraz do piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Już dziś tymczasem raport ADP, który traktowany jest jako prognostyk danych Nonfarm Payrolls, na które w piątek czekać będą rynki.

Tymczasem na rodzimym rynku końca dobiega dziś dwudniowe posiedzenie RPP. W powszechnej opinii, Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obniży stopy procentowe. Decyzję powinniśmy poznać po południu, a komunikat po decyzji przewidziany jest na godzinę 16:00.

Rynek EUR/PLN nie zdołał z biegu zaatakować poziomu 4.4. Spadek poniżej obu linii kanałów wzrostowych oraz poniżej 4.25 jest sygnałem ostrzegawczym dla byków. Teoretycznie powinno teraz nastąpić osuwanie się w prawo, w kierunku 4.20. Jeśli jednak nastąpi coś niezwykłego w polskiej gospodarce lub polityce(ryzyko nowelizacji budżetu?), to obecne poziomy będą mogły posłużyć do wybicia w górę. Wskaźnik RSI ciągle daje przewagę bykom. Oporem jest poziom 4.30. Wyraźne zejście poniżej 4.20 będzie trzeba uznać za czynnik przeważający szalę na korzyść niedźwiedzi.

Sylwester Majewski

Comments