Komentarze dzienne

Kolejna zmiana oczekiwań

Zmienność nastrojów jakie panują na rynku jest zdumiewająca. Inwestorzy nie są w stanie zaznać spokoju. Już gdy wydawało się, że piątkowe dane z USA coś wyjaśniły, poniedziałek przyniósł kolejną niespodziankę.

Czekający wczoraj na potwierdzenie piątkowych, dobrych danych z USA musieli się zawieść. Indeks ISM dla sektora przemysłowego spadł do poziomu 49, wskazując na recesję. Tym samym zyskiwały wczoraj giełdy oraz euro i złoto, a tracił dolar amerykański. Kolejne ważne dane z USA już w środę – raport ADP. Kluczowe będą jednak dane z piątku. Do tego czasu nic nie będzie pewne odnośnie przyszłości QE3 i należy zachować ostrożność.

W Australii tymczasem pozostawiono dziś w nocy stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Już wczoraj AUD rósł w siłę, więc decyzja nie była zaskoczeniem i dziś obserwujemy tylko lekką realizację zysków. Dziś rozpoczyna się też dwudniowe posiedzenie RPP, a w dalszej kolejności, w czwartek, czeka nas decyzja BoE oraz Europejskiego Banku Centralnego.

Rynek USD/JPY obronił wczoraj wsparcie na wysokości 100. Mógłby teraz tylko zyskiwać gdyby nie fakt, iż wszystko to zdaje się bardzo oczywiste. To natomiast rodzi podejrzenia. Potwierdza je wskaźnik RSI, który zszedł poniżej linii trendu. Jakieś odbicie jest możliwe, jednak należałoby zachować ostrożność. Kluczowe wsparcie znajduje się bowiem dopiero w obszarze 96-97 i nie zostało w tej korekcie przetestowane.

Sylwester Majewski

Comments