Komentarze dzienne

Umocnienie pozycji dolara

Za nami tydzień posiedzeń banków centralnych. W tym czasie na rekordowe poziomy wzniósł się indeks Dow Jones, co zawdzięcza lepszym od prognoz danym makroekonomicznym. Na rynku walutowym osłabieniu uległo euro.

Podczas gdy wspólna waluta traciła na wartości, w siłę rósł dolar amerykański. Według danych za poprzedni tydzień, wartość długich pozycji w dolarze, wzrosła na rynkach terminowych do najwyższego poziomu od ponad pół roku. Jeśli chodzi o USA, to szczególnie dobrze wypadły dane Nonfarm Payrolls z rynku pracy. Według nich przybyło 236 000 miejsc pracy przy prognozach rzędu 150 000.

W tym tygodniu publikacji makroekonomicznych będzie wiele. Najważniejsze z nich dotyczyć będą danych o produkcji przemysłowej. Dziś rano np. dowiedzieliśmy się o spadku francuskiej produkcji o 1.2%, przy oczekiwanym braku zmian. Oprócz tego spodziewać się można też wystąpień przedstawicieli banków centralnych.

Rynek AUD/USD znajduje się ponad pół roku w trendzie bocznym. Kilka dni temu mieliśmy do czynienia z testem jego dolnego ograniczenia, na wysokości 1.05. Na wykresie powstała świeca z długim, dolnym cieniem. Jej wymowa jest bardzo silna i prowzrostowa. Martwić może jedynie fakt, iż w ślad za nią nie pojawiły się od razu mocne wzrosty. Tak czy inaczej stanowić będzie teraz silne wsparcie. Zamknięcie poniżej 1.01 chyba już definitywnie otworzy drogę niedźwiedziom na 0.97. Bykom natomiast potrzebne jest zamkniecie nad 1.03, a najlepiej nad 1.0375.

Sylwester Majewski

Comments