Komentarze dzienne

Presja na rynku euro

Na dzień przed posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego rynki uległy wyciszeniu. Również i polski złoty nie potrafił wyrwać się wczoraj z konsolidacji, pomimo decyzji RPP. Dziś oprócz dwóch posiedzeń będziemy też mieć dane makro.

Wczorajsze posiedzenie RPP przyniosło oczekiwaną obniżkę stóp procentowych o 25pb. Z komunikatu rady usunięto jednak jedno zdanie, wspominające o możliwych dalszych obniżkach. Od razu zrodziły się spekulacje, a złoty rósł w siłę. Na zakończenie dnia wszystko jednak wróciło do punktu wyjścia i złotówka nadal czeka na swoje wybicie.

W oczekiwaniu na dzisiejsze posiedzenie EBC pojawiają się na rynku coraz dziwniejsze pomysły – jednym z nich jest ustanowienie sztywnego kursu dla wymiany euro, które zdaniem wielu polityków jest zbyt mocne. Czekamy zatem na komentarz po posiedzeniu. Oprócz tego o 12:00 mamy dane o produkcji w Niemczech, a o 14:30 dane z amerykańskiego rynku pracy.

Zgodnie z naszymi ubiegłotygodniowymi oczekiwaniami, eurodolar dosięgnął poziomu 1.37. Aktualnie rynek czeka w okolicy 1.35 na dalszy rozwój sytuacji. Ograniczeniem od góry będzie wspomniany poziom, ale praktycznie też cały obszar do 1.3875 oraz oczywiście 1.40. Wsparciem od dołu będzie oprócz aktualnego poziomu również 1.3250. Wskaźnik RSI daje w średnim horyzoncie większe szanse bykom, choć miejsce na korektę istnieje.

Sylwester Majewski

 

Comments