Komentarze dzienne

Obawy przed publikacją PKB

Pomimo narastającego optymizmu, amerykańskie indeksy zatrzymały się wczoraj, kończąc w przypadku  SP500 rekordową serię wzrostów. Na dzień przed oczekiwaną publikacją z polski, tracił indeks WIG20 oraz złotówka. Dane z USA pozytywnie zaskoczyły.

Po raz kolejny dane z amerykańskiej gospodarki okazały się pozytywnym zaskoczeniem. Zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły w grudniu o 4.6%. Inwestorzy oczekiwali wzrostu na poziomie 1.7%. Natomiast dane z rynku nieruchomości były już słabsze i indeks podpisanych umów spadł o 4.3%.

Dziś rano opublikowano kolejne dane o nastrojach panujących w Niemczech. Indeks GFK wzrósł do poziomu 5.8, z 5.7 pkt. Choć był to wynik nieco niższy od prognoz, to jednak potwierdza ogólny trend poprawy nastrojów w niemieckiej gospodarce. O godzinie 10:00 napłyną dane o polskim PKB za 2012 rok. Oczekuje się odczytu w okolicach poziomu 1.9%. Wynik niższy byłby odebrany negatywnie.

Rynek USD/PLN zdaje się przesuwać z trendu spadkowego w lekki horyzont. Dolar próbuje wyrwać się z kanału spadkowego. Wskaźnik RSI zmierza w kierunku północnym, jednak pola do wzrostów ma już niewiele. Wykres cen natomiast ma pierwszy opór już na 3.17 i 3.20. Powyżej jest już tylko średnia z 200 dni. Załamanie się wzrostów na RSI i spadek dolara poniżej 3.06 otworzy drogę na 3.0 lub nawet 2.85.

Sylwester Majewski

 

Comments