Komentarze dzienne

Powiało optymizmem

Za nami tydzień optymizmu. Ulegające poprawie dane makroekonomiczne i lepsze wyniki z USA pomogły inwestorom chętnym na ryzyko. Euro zyskiwało na sile, podobnie amerykańskie giełdy. Do spadków powrócił jen japoński.

Na pierwszy plan wybiły się chyba dane o nastrojach. Początek tygodnia przyniósł według indeksu ZEW poprawę nastrojów w Niemczech. Podobnie tydzień dobiegł końca i w piątek odczyt indeksu Ifo potwierdził poprawę klimatu gospodarczego w największej gospodarce strefy euro. Za oceanem tymczasem opublikowano kolejne, lepsze dane z tamtejszego rynku pracy. Lepsze wyniki ogłosiły też znaczące spółki giełdowe.

W tym tygodniu dostaniemy kolejne dane o nastrojach w Europie – już we wtorek i środę. Środa to też dzień publikacji raportu ADP z USA, który wprowadzi nas w oczekiwanie na piątkowe dane o ilości nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Dziś sesja będzie wolna od ważnych publikacji makroekonomicznych.

Piątkowe wzrosty wypchnęły eurodolara na najwyższy poziom od marca 2012. Znajdujemy się tuż pod poziomem 1.35, stanowiącym mocną barierę psychologiczną. Do jej pokonania potrzebny jest wyraźny wzrost i najlepiej potwierdzenie w postaci dwóch zamknięć powyżej tej ceny. Jeśli tak się stanie, to następnym symbolicznym oporem byłby dopiero 1.40. Po drodze będzie jeszcze mocny opór na wysokości 1.3850. Scenariusz wzrostowy utraci szanse na szybką realizację, jeśli na wskaźniku RSI dojdzie do pokonania linii wzrostowej i spadku poniżej poziomu 50. Wsparcia mamy na 1.3275, 1.3180 oraz 1.30.

Sylwester Majewski

 

Comments