Komentarze dzienne

Sytuacja jena po decyzji BOJ

Dzień przed najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia – a może i miesiąca- japońska giełda traciła na wartości. Korekcyjnie umacniał się też jen japoński – zarówno względem dolara jak i euro. U nas natomiast ponownie tracił polski złoty.

Bank Japonii, zgodnie z oczekiwaniami, zwiększył dziś w nocy cel inflacyjny do 2%. Potwierdziły się też plotki o tym, że skup aktywów będzie miał charakter nielimitowany. Wszystko byłoby więc bardzo dobrze przyjęte przez rynek, gdyby nie jeden szczegół – nielimitowany skup będzie miał miejsce dopiero od 2014 roku. To wystarczyło za pretekst do realizacji zysków. Na minusie zakończył sesję indeks Nikkei, a jen zyskuje na sile.

Dziś rusza kolejny tydzień wyników amerykańskich spółek. Dużo ważniejsze dla rynku będą jednak dane makroekonomiczne. O 11:00 poznamy nastroje w Niemczech, według indeksu ZEW. Natomiast pięć godzin później, opublikowane zostaną dane z amerykańskiego rynku nieruchomości – po ubiegłotygodniowej poprawie, również i obecnie spodziewany jest dobry wynik.

Jak widzimy na wykresie USD/JPY, pomimo umacniania się jena do zmiany trendu jeszcze daleka droga. Rynek musi zejść przynajmniej na 87.50, aby można było mówić choćby o nadszarpnięciu przewagi byków. Kolejne wsparcie mamy na 86.85 oraz 85.80. Dopiero pokonanie tych poziomów, może coś znaczyć. Wskaźnik RSI tworzy negatywną dywergencję z wykresem cen, przełamując równocześnie linię trendu wzrostowego. Pomału wychodzimy więc z fazy jednostajnego ruchu w górę – można się spodziewać większych wahań, z tendencją do wchodzenia w horyzont. Okazji do odbicia w górę byki będą zapewne szukać przy 87.75 i 86.75.

Sylwester Majewski

Comments