Komentarze dzienne

W USA dziś świętują

Mieszane nastroje panowały na rynkach w ubiegłym tygodniu. Optymizm mieszał się z nerwowością. Eurodolar tracił w piątek na sile. Bardzo słabe dane z polskiej gospodarki mocno osłabiły polskiego złotego. Giełdy zakończyły dzień na lekkich plusach.

Końcówka tygodnia przedstawiała się optymistycznie. Czwartkowe, lepsze dane z USA oraz późniejsze z Chin, wyzwoliły pokłady optymizmu. Obraz sielanki zepsuły nieco piątkowe dane o nastrojach w USA. Teraz na pierwszy plan wracają negocjacje w sprawie amerykańskiego budżetu. Choć Republikanie mają dać rynkom w środę dwa tygodnie czasu, nerwowość będzie się zapewne utrzymywać.

Oprócz danych nastroje w tym tygodniu kształtować będą też wyniki amerykańskich spółek. Dziś w USA obchodzone jest święto Martina Luthera Kinga, więc rynki mają jeszcze wolne. W dniach 21-22 stycznia mamy też posiedzenie Banku Japonii, po którym wiele się oczekuje. Niespełnione nadzieje mogą wywołać korektę na rynku jena.

Do istotnego wydarzenia doszło na wykresie GBP/USD. Przełamana została średnia z 200 dni. Jeśli rynek szybko nie powróci ponadto wspomnianą barierę, to możliwe będą dalsze spadki. Do tego potrzebne jest jeszcze pokonanie wsparcia na 1.5835. Gdyby tak się stało, to droga ku 1.55 stałaby otworem. Po drodze było jeszcze wsparcie na 1.57. Oporem będzie teraz poziom 1.60, a powrót ponad 1.62, odbierze niedźwiedziom wszelkie atuty.

Sylwester Majewski

Comments