Komentarze dzienne

Bardzo dobre dane z USA

Powiało w czwartek na rynkach optymizmem. W górę ciągle pnie się euro, przy braku reakcji europejskich przedstawicieli. Jen powrócił do trendu spadkowego, a lepsze dane z USA przyczyniły się do wzrostów na giełdach.

Pierwsze publikacje z USA okazały się wczoraj nad wyraz dobre. Ilość wniosków o zasiłki, spadła do 335 000, czyli do najniższego poziomu od pięciu lat. Równocześnie, ilość nowych budów wzrosła do najwyższego poziomu od 2008. Sytuację zmąciły nieco późniejsze dane z godziny 16:00. Indeks Philadelphia Fed spadł do wartości -5.8, podczas gdy prognozy oczekiwały co najmniej +5 pkt.

Dzisiejszy dzień rozpoczynamy od danych z Chin. Oczekiwane z wielkimi nadziejami, pozostawiły lekko optymistyczny wydźwięk, ale czy wystarczający, do pobudzenia europejskich rynków? Chińskie PKB za Q4 wzrosło o 7.9%, a produkcja przemysłowa o 10.3%. W obu przypadkach minimalnie lepiej od prognoz.

Od kilku dni mocno traci frank szwajcarski. Na tyle mocno, iż dynamika powiązanych zawsze EUR/USD i USD/CHF kompletnie się rozminęła. Dolar pokonał istotny opór na 0.93 i zmierza w kierunku 0.95. Na jego drodze znajdzie się średnia ruchoma z 200 dni – obecnie na 0.9435. Wsparciem będzie poziom 0.93, a później 0.91. Wskaźnik RSI znajduje się powyżej swej linii trendu wzrostowego oraz poziomu 50, sygnalizując przewagę byków.

Sylwester Majewski

 

Comments