Komentarze dzienne

Koncert banków centralnych

Na dzień przed posiedzeniem EBC, eurodolar tracił na sile. Do spadków powrócił też jen japoński. Obawy o wyniki amerykańskich spółek nieco zmalały, po lepszych wynikach firmy Alcoa. Przełożyło się na poprawę na światowych parkietach giełdowych.

Środowy handel sprowadził najważniejszą parę walutową w okolice poziomu 1.30. Inwestorzy oczekiwać teraz będą decyzji Europejskiego Banku Centralnego. W związku ze zbliżającym się posiedzeniem Banku Japonii, zawirowania powinny coraz cześciej gościć też na wykresach jena. Odżyła wczoraj bowiem nadzieja inwestorów, iż BOJ podwyższy swój cel inflacyjny, co wymagać będzie dalszego luzowania polityki monetarnej.

Swój dzień miała też rodzima Rada Polityki Pieniężnej. Stopy obniżono o 25pb, co było zgodne z oczekiwaniami. Prezes Marek Belka zasugerował jednak, iż cykl obniżek zbliża się do swego końca, na co rynek zareagował umocnieniem złotego. Tracił zarówno rynek EUR/PLN jak też USD/PLN. Jakby posiedzeń było mało, dziś mamy też posiedzenie Banku Anglii.

Skora mowa o tym wydarzeniu, to spójrzmy na wykres GBP/USD. Zgodnie z analizą z 3 stycznia, funt testuje dziś poziom 1.60. Tutaj biegnie też linia wzrostowa, stanowiąca wsparcie. Normalnie taka linia powinna sprowokować odbicie w górę – na niekorzyść byków pracuje jednak bliska obecność średniej z 200 dni, która znajduje się na 1.59. Jest wielce prawdopodobne, że rynek będzie chciał ją przetestować. Wskaźnik RSI zszedł poniżej poziomu 50, co każe zachować posiadaczom funta ostrożność. Czekamy zatem, na rozwój wydarzeń po posiedzeniu(godzina 13:00). Lokalny opór znajduje się wysokości na 1.6125.

Sylwester Majewski

Comments