Komentarze dzienne

Długookresowy horyzont na EUR/PLN

Oczekiwania względem EBC wspomagały wczoraj wspólną walutę. Tracił na tym dolar amerykański. Zgoła inaczej było na rynkach metali, gdzie zarówno złoto jak i srebro odnotowały spadki. Polski złoty osłabił się względem euro i umocnił do dolara.

Pozycjonowanie uczestników rynku zaczęło się w tym miesiącu wcześniej. Inwestorzy kupowali wczoraj euro oczekując, iż Europejski Bank Centralny nie będzie obniżał stóp procentowych, wycofując się z retoryki dalszych obniżek. Można przypuszczać, iż do czwartku rynek jeszcze nie raz zareaguje na spekulacje związane z posiedzeniem EBC.

Dziś rano rynki rozpoczynają handel ostrożnie. Azjatyckie parkiety odnotowały niewielkie straty i zapowiada się otwarcie w Europie na minusie. Również i euro porusza się w wąskim przedziale cen, z tendencją spadkową. O godzinie 11:00 poznamy ważne dane ze strefy euro(nastroje, sprzedaż detaliczna i bezrobocie), które mogą stanowić podstawę do spekulacji, na temat ewentualnych komentarzy ze strony EBC w czwartek.

Od kilku dni dość mocno zyskuje para EUR/PLN. Polski złoty znajduje się jednak od wielu miesięcy w wyraźnym trendzie bocznym, nakreślonym przez poziomy 4.05 i 4.22. Wyjście z tego horyzontu będzie w przyszłości wstępem do dłuższego trendu. Jak na razie jednak euro odbiło się od dolnego ograniczenia i zmierza na północ. Pierwszy opór pojawi się w okolicy 4.14. Jeśli zostanie pokonany, to już na 4.16 rynek natrafi na średnią z 200 dni. Ten obszar wydaje się być też celem na najbliższe kilka tygodni. Wsparcie pozostaje w okolicy poziomów 4.05-4.06.

Sylwester Majewski

Comments