Komentarze dzienne

Fed może się wycofać, dolar zyskuje

Raptem dwa dni utrzymywały się wzrosty, spowodowane porozumieniem w USA. Wczoraj odwrót rynków został ostatecznie przypieczętowany przez Fed. Zyskiwał dolar, traciły rynki złota i ropy. Na sile traci też polski złoty.

Wczorajszy raport z posiedzenia Fed nadał dynamiki zachodzącym zmianom. Jak się okazało, część przedstawicieli Fed zastanawia się bowiem nad sensownością dalszego luzowania ilościowego w obecnych warunkach. Według ich oceny, program QE3 mógłby zostać zakończony/ograniczony do końca 2013 roku. Taka informacja musiała umocnić dolara.

Amerykańskiej walucie pomagały też lepsze dane makroekonomiczne. Według raportu ADP, gospodarka USA może liczyć na 215 tysięcy nowych miejsc pracy – podczas gdy prognozy mówiły jedynie o 130 000. Tak więc dziś w centrum zainteresowania będzie na pewno publikacja Nonfarm Payrolls z 14:30, obrazująca faktyczny przyrost miejsc pracy w amerykańskim sektorze pozarolniczym.

Umocnienie dolara jest też widoczne na rynku USD/PLN. Poziom 3.1 został przynajmniej chwilowo obroniony i byki gotowe są na większe odbicie. Na przeszkodzie stoi jednak linia kanału spadkowego, zatrzymująca wzrosty tuż nad poziomem 3.15. Pokonanie tej wysokości otworzy drogę na 3.20, a w dalszej perspektywie może również 3.26, gdzie biegnie średnia z 200 dni. Wszystko zależy jednak od tego, jak zachowa się rynek podczas aktualnego testu linii kanału. W przypadku problemów z dalszymi wzrostami, wsparcie znajdziemy w okolicy 3.10 oraz 3.06

Sylwester Majewski

 

Comments