Komentarze dzienne

Zgodność ocen komentatorów

Euforyczne nastroje z początku wczorajszego dnia, nie ustępowały przez większość sesji. Zyskiwały zarówno giełdy, jak też euro. Apetyt na ryzyko obecny był na większości parkietów. Polski złoty również zyskiwał, choć zakończył dzień z mniejszym zyskiem, niż rozpoczął – taka tendencja powszechna była na całym rynku.

Już dawno komentatorzy nie byli tak zgodni jak wczoraj – wzrosty maja wątłą podstawę, a porozumienie w USA niczego nie rozwiązuje, lecz jedynie odsuwa problem w czasie o dwa miesiące. Zgodność ta, choć logicznie uzasadniona, budzi moją ostrożność. Doświadczenie uczy, iż gdy wszyscy są czegoś pewni, rynek potrafi spłatać figla i zachować się inaczej niż oczekuje tego większość. Na razie jednak i my trzymamy się tej tezy, co zdają się potwierdzać notowania.

Końcówka wczorajszej sesji przyniosła spadki na ryzykownych aktywach i nawet poranne lepsze dane z Chin, nie zmieniły mocno tego obrazu rynku. Nadzieje względem chińskiej gospodarki zostały jednak rozbudzone. Pozostałe dane, na jakie warto dziś zwrócić uwagę, to publikacje z niemieckiego rynku pracy(10:00) oraz z amerykańskiego(14:15 i 14:30).

Do utworzenia wręcz „okropnej” świecy doszło wczoraj na wykresie GBP/USD. Mały korpus i potężny, górny cień sugerują paniczną ucieczkę kupujących. Cień powstał na wysokości ostatnich szczytów, co tylko podkreśla nieudany atak kupujących. Teraz cały wspomniany cień będzie stanowił silny obszar oporu. Najbliższe wsparcie mamy na 1.6075. Pokonanie tej wysokości doprowadzi zapewne do testu 1.60, a może i znajdującej się poniżej średniej z 200 dni. Dopóki średnia nie jest pokonana, przewaga w średnim terminie cały czas jest jednak po stronie byków.

Sylwester Majewski

Comments