Komentarze dzienne

Zapowiedź korekty?

Kolejny dzień i kolejna próba wzrostów eurodolara za nami. Publikacja z Niemiec pozwoliła umocnić się również europejskim giełdom. Również i polski złoty umacniał się w środę, natomiast rynek złota odnotował kolejny, spadkowy dzień.

Zapowiadany w porannym komentarzu odczyt indeksu IFO, natchnął europejskich inwestorów optymizmem. Wynik na poziomie 102.40 był nieco lepszym odczytem, aniżeli prognozowane 101.65. Nastroje w największej gospodarce strefy euro ulegają więc poprawie. Fakt ten pomógł wyprowadzić wczoraj rynek EUR/USD, na chwilę, ponad wysokość 1.33.

Nieco inne nastroje panowały w USA. Huśtawka nastrojów związanych z negocjacjami budżetowymi, tym razem przyniosła spadki na amerykańskich parkietach. Przyczynkiem do tego była wypowiedź Johna Boehnera, zapowiadająca powrót Izby Reprezentantów do pomysłów, które prezydent Barrack Obama obiecał zawetować. Tymczasem Bank Japonii pozostawił dziś stopy procentowe na niezmienionym poziomie, zwiększając program skupu aktywów o 10 bln jenów.

Decyzja BOJ nie wpłynęła na dalsze osłabienie jedna i była najwyraźniej już w cenie. Rynek EUR/JPY sięgnął wczoraj poziomu 112.50, po czym uformowana została świeca spadkowa, z długim górnym cieniem. To może być potencjalny punkt odwrotu – a przynajmniej początku korekty. Pierwsze wsparcie mamy w okolicy wysokości 110. Kolejne to 108 i 106. Następny opór to dopiero poziom 114.25.

Sylwester Majewski

 

Comments