Komentarze dzienne

Optymizm w USA, forex spokojny

Od niewielkich zmian rozpoczął się nowy tydzień na rynkach walutowych. Eurodolar niemal nie zmienił swej pozycji względem piątkowego zamknięcia.Wyraźnie reagowały natomiast parkiety giełdowe – indeks SP500 wzrósł na zamknięciu o 1.19%.

Powodem do wzrostów na amerykańskich giełdach okazał się być rosnący optymizm, odnośnie uchwalenia budżetu. Prezydent Obama wyszedł z nową propozycją, dotyczącą podatków dla najbogatszych. Zostało to odczytane, jako kolejny krok na drodze do zbliżenia demokratów i republikanów, w kwestii uniknięcia klifu fiskalnego.
Poza tym wydarzeniem, wczorajszy dzień był ubogi pod względem publikacji makroekonomicznych. Dziś danych będzie więcej i warto zwrócić uwagę na przynajmniej dwie publikacje – inflacja CPI z Wielkiej Brytanii oraz NAHB Housig Marekt Index z USA. Stan rynku nieruchomości będzie bacznie obserwowany w świetle ostatnich obaw Bernanke.

Wykres najważniejszej pary walutowej, czyli EUR/USD, ukazuje nam sporą zmienność, z jaką mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach. Po zanegowaniu wybicia dołem, euro wróciło na sam szczyt konsolidacji bocznej. Poziom 1.3185 jest teraz kluczowym ograniczenien. Dopiero wyraźne zamknięcie ponad 1.32, mogłoby dać sygnał do zmian. Czy inwestorzy będą tego chcieli przed samym końcem trudnego roku? Kolejnym oporem jest poziom 1.33. Wsparcia mamy na 1.30 oraz 1.29.
Sylwester Majewski

Comments