Komentarze dzienne

Czy rynki stają się trudne?

Coraz częściej pojawiają się opinie, iż rynki stają się trudne do inwestowania. Rynek forex nigdy nie był łatwy, jednak czy może być jeszcze bardziej wymagający? Co na to może mieć wpływ?

Jakiś czas temu, zespół analityków firmy Saxo uruchomił dla szerokiej publiczności system transakcyjny, nad którym wcześniej pracował. FX Trend Snagger Model – taka jest pełna nazwa tej koncepcji.  Co się okazało? Kilka dni temu, system został “zdjęty” przez jego autorów – dokładniej mówiąc, został zawieszony:

In this market environment of collapsing volatility, trends have been hard to come by and the FX Trend Snagger Model has performed very poorly relative to its back-testing and actual live out of sample monitoring. Moves that have been initiated have failed to follow through and either reversed immediately, or have progressed insufficiently to trigger profit-taking at advantageous levels and left the positions stopped out close to break even. We will investigate ways to optimise the model for these types of conditions.

Tak więc realne wyniki systemu okazały się mocno różne, od zachowania systemu, jakie obserwowano w testach. Autorzy skarżą się na mniejszą zmienność i słabe trendy.

Na ostatnim szkoleniu internetowym(WSK4) wspominałem o tym, iż napisanie systemu to jedno, natomiast jego kontrola i potrzeba ciągłej optymalizacji to drugie. Tutaj mamy przykład tego, jak trudno jest napisać dobry system. Oprócz tego w grę może wchodzić jeszcze jeden czynnik, o którym wspominałem. HFT(High-frequency trading ) – czyli handel o wysokiej częstotliwości. Czy za ostatnie zmiany zachowania rynku odpowiedzialny jest nadmierny udział “maszyn” w handlu? Czy decyzje podejmowane przez algorytmy faktycznie mogą tak zniekształcać charakter rynku, do jakiego przywykliśmy? Coś w tym może być…

Sylwester Majewski

 

 

Comments