Analizy miesięczne

Analiza na listopad

Ostatnie dwa miesiące były trudnym okresem chyba dla wszystkich. Po wystrzale związanym z QE3/EBC, nie mogliśmy znaleźć kierunku ruchu. W tym czasie doszło do przynajmniej jednego fałszywego wybicia. Nawet ostatnie spadki z piątku, nie pozwoliły euro wyjść z konsolidacji, zatrzymując eurodolara dokładnie na krawędzi dolnego ograniczenia. Zbliżają się wybory prezydenckie w USA i miejmy nadzieję, że wraz z nimi zbliża się nowy okres dla rynku – choć mamy już końcówkę roku, więc wielu dużych graczy będzie grało asekuracyjnie.

 

EUR/USD: warunkowo spadki

Ilość “nawrotów” na tym wykresie zapewne wyprowadziła z równowagi już wielu graczy. Dlatego nawet do ostatnich spadków warto podejść asekuracyjnie. Formalnie wybicia z konsolidacji jeszcze nie było – zatrzymaliśmy się na jej dolnym ograniczeniu oraz średniej z 200 dni. Wskaźnik RSI zdołał jednak już spaść poniżej poziomu równowagi(50). Zamknięcie poza żółtym obszarem będzie sygnałem sprzedaży, a ostatnie maksima będzie można uznać za formację “podwójnego szczytu”. Poziomu docelowego można by szukać na/pod wysokością 1.25.

USOil(ropa): spadki

W przypadku ropy wszystko wygląda na to, iż rynek będzie chciał zamknąć falę wzrostową, dosięgając jej początku czyli wysokości 78. Niepokój może budzić jedynie fakt, iż ruch spadkowy już się rozpoczął. Ze względu na specyfikę naszych analiz(publikacja w pierwszy weekend miesiąca) czasami takie sytuacje się zdarzają. Poziomem bezpieczeństwa będą okolice ostatniego szczytu. Zamknięcie ponad nim odbierze niedźwiedziom aktualną przewagę.

 

Sylwester Majewski

 

Comments