Komentarze dzienne

Huragan Sandy zatrzymał rynki

Zbliżający się huragan Sandy sprawił, iż giełdy w USA zostały zamknięte wczoraj na dwa dni. W związku z powyższym, rynki walutowe działały w poniedziałek praktycznie do godzin popołudniowych – brak amerykańskich inwestorów przełożył się na zanik zmienności.

Jedynie w trakcie trwania sesji europejskiej, rynek forex notował wczoraj wyraźne zmiany. Sytuacja stopniowo się uspokajała, aby w godzinach popołudniowych ulec niemal zamarciu. O ile huragan nie wyrządzi nadspodziewanych strat, podobnego scenariusza można oczekiwać również i dziś.

Ale huragan Sandy to nie jedyne wydarzenie dzisiejszego dnia. Wielu inwestorów czekało na dzisiejsze posiedzenie Banku Japonii, oczekując kolejnego uruchomienia „prasy drukarskiej”, jak ironicznie nazywa się popularne ostatnio działania banków centralnych. Bank Japonii rozszerzył program skupu aktywów o 11 bln jenów, zwiększając pulę środków na interwencje.

Rynek USD/JPY nie powrócił jednak do wzrostów i aktualnie próbuje utrzymać się nad średnią z 200 dni(obecnie 79.50). Na wykresie RSI trwa natomiast walka o odbicie się od linii wzrostowej. Jeśli się to nie powiedzie, to wykres cen wejdzie prawdopodobnie w boczną konsolidację. Wsparciem jest wspomniana średnia oraz okolice poziomu 79. Opory mamy na wysokości 80.40 oraz 81. Zamknięte rynki w USA nie sprzyjają dużym ruchom.

Sylwester Majewski

Comments