Komentarze dzienne

Walka o ostateczne wybicie

Za nami próba wybicia z konsolidacji. Euro zyskiwało na sile względem pozostałych walut. W ślad za tymi zmianami nie poszedł dolar, który w wielu przypadkach trzymał się względnie silnie, względem innych walut.

Zaczęło się od lepszych danych z Niemiec. Indeks ZEW, obrazujący nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych, wzrósł do -11.5, z poziomu -18.2. Dane wciąż ujemne, jednak lepsze zarówno od prognoz jak i danych z poprzedniego miesiąca. Opublikowano też kolejne, lepsze dane z USA – odnotowano wzrost produkcji oraz najwyższy od 2006 roku odczyt indeksu nieruchomości NAHB.

Utrzymanie ratingu Moody’s dla Hiszpanii, zaowocowało w nocy kolejną falą wzrostów na eurodolarze. Powszechna opinia była taka, iż rating może zostać obniżony. Debata Romneya i Obamy była dość wyrównana, więc tu zaskoczeń dla rynku nie będzie. Dzień upłynie dziś w rytmie prób ostatecznej ucieczki z konsolidacji, w kontynuację trendów z przełomu sierpnia i września.

Jak widać na wykresie USD/CHF, mamy do czynienia z zalążkiem nowej fali sprzedażowej – o ile nie nastąpi coś, co sprowokowałoby nagły odwrót. Wyłamanie dołem nastąpiło też na wykresie wskaźnika RSI. Dolar zatrzymał się przy poziomie 0.9230. Kolejne poważne wsparcie jest dopiero na wysokości 0.9050. Ewentualne zamknięcie ponad 0.93 będzie sygnałem ostrzegawczym dla grających na spadki dolara.

Sylwester Majewski

Comments