Komentarze dzienne

Próby wyjścia z korekty

Wtorkowa sesja, wolna od publikacji makroekonomicznych, upłynęła pod znakiem nieudanych prób zakończenia przedłużającej się korekty. Wzrosty euro, jak na razie zostały powstrzymane.

Ciągle żywe są obawy związane z sytuacją w Hiszpanii. Wysokie bezrobocie wzrosło we wrześniu, o kolejne 79,6 tysięcy, do 4,7 mln osób. Premier Rajoy zaprzeczył również plotkom mówiącym, iż miałby w ciągu weekendu poprosić o pomoc dla kraju. Tymczasem jeszcze w październiku, agencja Moody’s wypowie się w sprawie oceny wiarygodności kredytowej Hiszpanii.

Coraz więcej analityków zwraca uwagę, na uchodzący z rynku optymizm, jaki towarzyszył ostatnim poczynaniom banków centralnych. Kolejne rundy luzowania polityki nie dość, iż nie odcisnęły długotrwałego piętna na parkietach, to jeszcze wyczerpały potencjalny arsenał amunicji na przyszłość. Wracając jednak do danych makroekonomicznych, dziś mamy raport ADP z amerykańskiego rynku pracy oraz indeks ISM Non-Manufacturing.

Wczorajsza nieudana próba wybicia z konsolidacji, nie musi być końcem tych wysiłków. Na przykładzie eurodolara widzimy, iż obszar konsolidacji ma niemal 200 pipsów(1.28-1.30) i tworzony jest tuż nad średnią z 200 dni. Wyrwanie się poza wspomnianą strefę, powinno wskazać kierunek ruchu, z zastrzeżeniem, iż ewentualne spadki obarczone są ryzykiem „fałszywego wybicia”. Pójście w górę pozwoli na test ostatnich szczytów na wysokości 1.3170.

Sylwester Majewski

 

Comments