Komentarze dzienne

Apetyt na ryzyko wzrósł

Dzień przed ostatnim piątkiem kwartału, rynki podjęły próbę wyrwania się z korekty, w czym pomogły informacje z Hiszpanii. Początkowe spadki wartości euro, przerodziły się pod koniec dnia we wzrosty. Zyskiwał też polski złoty, natomiast tracił na wszystkim dolar.

Wspominałem wczoraj o wypowiedzi prezesa Belki, zapowiadającego obniżki stóp procentowych. W czwartek dla kontrastu prof. Glapiński wyraził opinię, iż na obniżki jest zbyt wcześnie, gdyż inflacja stabilizuje się na wysokim poziomie i może dalej rosnąć w 2013. Mamy więc sprzeczne opinie i umocnienie złotego.

Najważniejszymi publikacjami w dzisiejszym dniu będą poranna sprzedaż detaliczna z Niemiec, a następnie indeks Chicago PMI oraz indeks Uniwersytetu Michigan, określający aktualne nastroje wśród amerykańskich konsumentów. Chciałbym jednak ponownie przypomnieć, iż dzisiejszy piątek jest ostatnim w tym miesiącu/kwartale. Można więc w związku z tym spodziewać się określonych decyzji transakcyjnych, ze strony wielu dużych uczestników rynku.

Nie udało się wyrwanie rynku EUR/JPY z konsolidacji. Korekta sprowadziła rynek tuż nad poziom 100, gdzie mamy dolne ograniczenie małego kanały wzrostowego. Zauważmy, iż analogiczna linia na RSI została już przełamana. Można więc spodziewać się w najbliższych dniach spadków i na wykresie cen. W takim wypadku wrócilibyśmy do obszaru 97-98. Pole do odbicia w górę jednak istnieje i scenariusz spadkowy może zostać anulowany, o ile uda się zamknąć ponad poziomem 102.

Sylwester Majewski

 

Comments