Komentarze dzienne

Rzeczywistość post-QE3

Dzisiejszym dniem rozpoczynamy nową rzeczywistość – rzeczywistość post QE3. Piątek przyniósł kontynuację wzrostów euro i kolejne spadki na rynku dolara. Poniedziałek zaczynami spokojnie – rynek japoński zamknięty z powodu święta.

Pewnym krokiem wkroczyliśmy w rzeczywistość post-QE3. Temat, którym intensywnie żyliśmy od kilku tygodni(a pojawił się w świadomości już dużo wcześniej), mamy już za sobą. Nasuwa się więc pytanie o to, czym teraz będą żyły rynki. QE3 ma być utrzymywane do czasu poprawy w amerykańskiej gospodarce i wzrostu inflacji. Publikacje z USA na pewno więc będą pilnie śledzone, dając rynkom wskazówki co do dalszej polityki Fed.

Dziś takich danych nie uraczymy wiele. Trzeba jednak pamiętać o indeksie Empire State Manufacturing, który opublikowany zostanie o 14:30. Oczekuje się dalszego pogorszenia sytuacji w rejonie Nowego Jorku. Jutro tymczasem poznamy dane ZEW, na temat nastrojów w strefie euro i Niemczech.

Od strony technicznej, na głównych parach wciąż widoczny jest potencjał dla dalszych ruchów, z jakimi mieliśmy do czynienia w zeszłym tygodniu. W przypadku USD/CHF mowa o spadkach, które sięgnąć mogłyby nawet poziomu 0.90. Pokonaliśmy średnią z 200 dni, docierając do pierwszych ważnych wsparć. Nie widać jednak typowej przeceny, z dolnym cieniem, sugerującej ostrą walkę. Zakładamy więc, iż dalsze ruchy na południe jeszcze wystąpią. Opór mamy na 0.94 i 0.95. Wsparcia to 0.92, 0.91 i 0.9.

Sylwester Majewski

 

Comments