Komentarze dzienne

Gorsze wyniki z Australii

W ostatnim czasie wszyscy uczestnicy rynku jedynie czekają i obserwują. Takie nastawnie widoczne jest też w szerszym horyzoncie czasowym i tak podsumować można by było wczorajsze „wydarzenie tygodnia”.

Wydarzeniem tym miały być protokoły z ostatniego posiedzenia Fed. Celowo napisałem miały być, gdyż jak na razie nic niezwykłego nie wynikło z tej publikacji, nie licząc poprzedzającej ich nerwowości oraz późniejszego obsunięcia euro. Z raportu(protokołów) w dużym skrócie wynika, iż gospodarka USA rozwija się powoli, natomiast rynek pracy zwalnia. Fed obserwuje sytuację i „gdy zajdzie taka potrzeba zareaguje”. Nic zatem nowego.

Jeśli zatem nie Fed, to cóż jest w stanie mocno ruszyć rynkami? Dzisiejsze publikacje makroekonomiczne nimi raczej nimi nie będą, choć warto o nich pamiętać. O 11:00 poznamy dane o produkcji przemysłowej strefy euro, natomiast o 14:30 napłyną na rynek najświeższe dane o ilości zasiłków dla bezrobotnych w USA.

Opublikowane w nocy gorsze dane z australijskiego rynku pracy, skomplikowały sytuację rynku AUD/USD. Rynek który przymierzał się do pokonania średniej z 200 dni od wielu godzin traci na wartości. Jeśli dzisiejszy dzień zakończy się poniżej 1.02, a najlepiej 1.015, to wyłamiemy się z krótkoterminowego trendu wzrostowego i możemy otrzymać wstęp do dalszych spadków, z poziomem docelowym w okolicy 1.00. Szybki powrót ponad 1.03 anulowałby negatywną wymowę, dając szansę na pokonanie oporu przy 1.0325. Dalej byłby już tylko poziom 1.05. Jak na chwilę obecną przewagę zdobywają jednak niedźwiedzie, co potwierdza wskaźnik RSI notując coraz niższe szczyty(negatywna dywergencja).

Sylwester Majewski

Comments