Komentarze dzienne

Kto ostatecznie przeważy szalę?

Najważniejszy dzień tygodnia za nami. Tym razem z mocnym akcentem, gdyż rynkiem poważnie zatrzęsło. Zaczęło się od Banku Anglii, po czym dynamiki zmianom dodało posiedzenie EBC.

Choć Bank Anglii nie zmienił wysokości oprocentowania, to jednak rozszerzył wartość programu skupu aktywów o 50 mld. Ta wiadomość wpłynęła oczywiście na wycenę funta, jednak zachwiała też rynkiem eurodolara. Ten natomiast ostatecznie poległ po ogłoszeniu decyzji EBC. Nie chodzi tu jednak o oczekiwaną obniżkę o 25pb ale o ścięcie do zera stopy depozytowej. Był to bezpośredni impuls do spadków wartości euro.

Lepiej od prognoz zaprezentowały się dane z amerykańskiego rynku pracy. Ilość nowych wniosków o zasiłki nie była tak wysoka jak się tego obawiano, a według raportu ADP przybyło 176 tysięcy miejsc pracy – przy oczekiwaniach rzędu 100 tyś. To ważny prognostyk przed dzisiejszymi danymi Nonfarm Payrolls(14:30).

Od strony technicznej główne pary walutowe są w podobnej sytuacji – horyzont i czekanie na wybicie. Widać to również na wskaźnikach RSI. Wczorajsze ruchy nie przeważyły jeszcze całkowicie szali na jedną ze stron, choć niedźwiedzie są bliskie opanowania rynku euro. W przypadku EUR/JPY kluczowym będzie poziom 98.50. Zamknięcie poniżej tej wysokości będzie zaproszeniem do testowania minimów z czerwca(95.60). Od góry rynek będzie ograniczany przez poziom 101.50.

Sylwester Majewski

Comments