Analizy miesięczne

Analiza na lipiec

Lipiec ma szansę być miesiącem, który wyrwie rynki z tej atmosfery strachu i niepewności. Ostatnie tygodnie przynosiły nagłe zwroty akcji, świadczące o tym, iż uczestnicy rynku nie chcą i nie wiedzą jakie długoterminowe decyzje podjąć. Być może strachu nie będzie mniej, gdyż fundamentalnie strefa euro stoi kiepsko, jednak możliwe, iż  inwestorzy złapią trochę oddechu.

 

EUR/USD: wzrosty

Doniesienia ze szczytu unijnego wywołały w piątek niemal euforię na rynku eurodolara. Warto jednak zauważyć, iż dynamika ruchu potęgowana była najprawdopodobniej przez zamykanie krótkich pozycji. Jest więc ryzyko, iż ten ruch okaże się kolejną pułapką, szczególnie zważywszy na to, iż ilość krótki pozycji w euro wzrosła w ostatnim tygodniu(dane CFTC). Zakładam jednak, iż wzrosty w obszar 1.28-1.30 są możliwe. Obszar obronny znajduje się blisko, gdyż zamknięcie poniżej 1.24 może wywołać panikę i dalsze spadki. Sygnałem do zamykania długich pozycji będzie już wyłamanie się wskaźnika RSI z kanału widocznego na jego wykresie.

 

GBP/AUD: spadki

Funt osłabił się w piątek względem dolara australijskiego na tyle mocno, iż zamknięcie miało miejsce poniżej średniej z 200 dni. To negatywny sygnał, który co prawda może być zanegowany, jednak obstawiam, że tak się nie powinno stać. Funt porusza się wewnątrz kanału spadkowego i wydaje mi się, iż ma szansę wejść w obszar ponad poziomem 1.50, bliżej poziomu 1.5125. Obszar bezpieczeństwa jest stosunkowo blisko, a sygnałem negującym niniejszą analizę będzie wyłamanie się RSI ponad linię trendu spadkowego.

Sylwester Majewski

 

Comments