Komentarze dzienne

Czekamy i patrzymy

Jeszcze wczoraj rano pisałem o rollercoasterze na rynku, jednak to dopiero wydarzenia związane z Fed musiały przypomnieć inwestorom jak wygląda ta zabawa. Gwałtowne zmiany musiały usunąć wiele zleceń obronnych, a dziś wcale nie musi być spokojniej.

Zgodnie z prognozami wielu uczestników rynku, Fed nie wprowadził QE3(trzeciej fazy zalewania systemu dolarem) lecz skoncentrował się na operacji Twist. Operacja ma być przedłużona do końca 2012 roku. Początkowo dolar zareagował wzrostami, jednak w ciągu kilkunastu minut sytuacja się odwróciła. Dzięki temu w ciągu godziny powstały na większości wykresów świece z ogromnymi cieniami(górnymi i dolnymi). Oznacza to tyle, iż rynek kompletnie nie jest gotowy do tego, aby objąć kierunek ruchu na dłużej – brak zdecydowania i oczekiwanie.

Za taki wyczekiwany event(kolejny już) uznać można dzisiejszą aukcję bonów w Hiszpanii-wyniki poznamy około 10:30. Będzie to sprawdzian zaufania inwestorów. Ostatnimi czasy rentowność hiszpańskich papierów była niepokojąco wysoka. Oprócz tego publikowanych będzie dziś sporo danych, a najważniejsze będą chyba te z amerykańskiego rynku pracy, o godzinie 14:30.

Sytuacja na wykresach głównych par walutowych jest podobna. Czekamy na impuls do kontynuacji lub przełamania. W przypadku USD/CHF sytuacja jest dwuznaczna. Na wykresie wskaźnika RSI uciekliśmy spod linii spadkowej(co sugerowałyby odbicie w górę), jednak równocześnie znajdujemy się poniżej poziomu 50. Trwa walka o wsparcie na wysokości 0.95. Kluczem będzie wybicie, w cenach zamknięcia, z obszaru wyznaczonego poziomami 0.94-0.96. Do tego czasu każdy scenariusz będzie prawdopodobny.

Sylwester Majewski

Comments