Analizy miesięczne

Analiza na czerwiec

W tym miesiącu analiza nietypowa – mocno skrócona i ostrożna. Wydarzenia z poprzedniego miesiąca zupełnie zmieniły sytuację rynkową.  Podstawy na których opierałem swoje przewidywania nie mają już racji bytu – dlatego też nie jestem w tej chwili ocenić tego, jak ułoży się dynamika zmian na rynku w czerwcu. Potrzebny będzie jeszcze przynajmniej miesiąc, aby sytuacja się unormowała i aby rynki ponownie stały się bardziej przewidywalne.

 

 

EUR/USD:  analiza bez typowania

Do dzisiejszej analizy wybrałem tylko jeden rynek – gdyż wszystkie inne są aktualnie od niego niemal w 100% zależne. Mowa o EUR/USD. Jak widzieliśmy w ostatnim czasie, oczy wszystkich inwestorów zwrócone były na euro, a konkretnie na eurodolara. Wszystkie pozostałe pary poruszały się w rytm nadawany na tym rynku. Taka sytuacja potrwa jeszcze trochę – do momentu przesilenia lub całkowitego znużenia obecnym tematem Grecji(cały czas w tle jest jeszcze “tykająca” kwestia Portugalii i Hiszpanii).

Eurodolar walczył w ostatnich dniach zaciekle o poziom 1.25 i na koniec tygodnia udało się go obronić. Dolny cień jaki pojawił się w piątek na świecach dziennych budzi jednak niepokój, sygnalizując istniejącą na rynku chęć zejścia niżej. Optymista powie, iż ten cień świadczyć może też o sile popytu, który wyprowadził rynek spod poziomu 1.25. Tutaj jednak trzeba zachować ostrożność. Do zmiany układu sił potrzebne byłoby silne odbicie, potwierdzone wyłamaniem się wskaźnika RSI ponad linię trendu spadkowego oraz równocześnie poziomu 50(żółty obszar na wykresie). Kluczowe opory mamy na 1.2630 oraz 1.28.

Przewaga ciągle jest jednak po stronie niedźwiedzi, którzy dopóki nie zobaczymy wyłamania na RSI, mogą w każdej chwili zaatakować. Wsparcia mamy na 1.25, 1.2450 i 1.23. Dalej trudno przewidzieć i możliwe, iż byłby to dopiero poziom 1.20.

Tak więc inwestorzy grający intra będą w tym miesiącu mogli mieć okazje do zarobku –  w przypadku wykresów dziennych czekamy na opanowanie emocji jeszcze przynajmniej miesiąc.

Sylwester Majewski

 

Comments