Komentarze dzienne

Trudna środa

Środa był trudnym dniem dla inwestorów. Od początku dawało się wyczuć konsternację, narastającą aż do dziś. Dolar raz to zyskiwał na sile, raz tracił. Znajdujemy się przy ważnych poziomach, o które najwyraźniej toczy się zażarta walka.

Inwestorzy nie doświadczyli wczoraj wielu publikacji makroekonomicznych. Te które się ukazały, niewiele wnoszą do obrazu rynku i też niewiele się po nich spodziewano. Beżowa Księga, czyli raport Fed, zauważa dalszy rozwój amerykańskiej gospodarki, choć w umiarkowanym tempie. Poprawiła się głównie sytuacja w produkcji, sprzedaży aut i na rynku nieruchomości.

Dziś natomiast mamy kalendarz pełen publikacji. Zaczynamy od danych z Francji, poprzez informacje z Wielkiej Brytanii o 10:30 i strefy euro o 11:00, po dane z USA o 14:30. Zza oceanu napłyną informacje z rynku pracy, na temat ilości nowych wniosków o zasiłki dla nowych bezrobotnych. W ciągu dnia odbędzie się też aukcja obligacji we Włoszech.

Duże spadki trwają od marca na rynku USD/JPY. Trend spadkowy jest wyraźny, choć technicznie nadal jest to tylko korekta. Wskaźnik RSI dotarł do linii trendu spadkowego, co może stanowić pretekst do odbicia. Również i MACD jest blisko poziomu zerowego, dając podobną nadzieję. Oporem dla ewentualnego odbicia będzie cały obszar 81.60-82.00. Możliwe jest jednak obsuwanie się rynku lub nawet gwałtowna wyprzedaż, o ile wspomniana linia na RSI zostałaby złamana. Obsunięcie powinno znaleźć wsparcie na 80.5 i 80.0.

Sylwester Majewski

Comments